Zamilovaná očka

Příprava 10 minut + chlazení přes noc + pečení 30 minut

 

Na těsto:

·180 g změklého másla
·70 g moučkového cukru
·2 žloutky
·260 g hladké mouky
·kůra z poloviny bio citrónu
·semínka z poloviny vanilkového lusku

 

Na náplň:

·50 g husté rybízové marmelády
·1 žloutek na potření cukroví

 

1/ Změklé máslo s cukrem utřete do hladka a postupně přidávejte oba žloutky. Výsledkem by měla být pěkně soudržná hmota. Ruční elektrický šlehač vám práci usnadní, ale pozor, šlehejte krátce. Je třeba všechny suroviny hezky spojit, ne vyšlehat do pěny. Toho se dočkáte jindy.

2/ Na dřevěný vál nebo do širší mísy nasypte mouku, nastrouhejte do ní kůru z poloviny citrónu a vyškrábněte semínka z půlky vanilkového lusku. Doprostřed vyklopte máslovou hmotu a rukama vše zpracujte do hladkého těsta. Z něj pak vytvořte úhledný bochánek.

3/ Těsto zabalte do potravinové fólie, lehce zploštěte a odložte do lednice. Nechte je odpočívat přes noc. Pokud nemáte možnost nebo nevydržíte čekat tak dlouho, dopřejte těstu alespoň dvě hodiny. Počítejte s tím, že čím déle těsto necháte odležet, tím líp se vám s ním pak bude pracovat.

4/ Druhý den, anebo o pár hodin později zapněte troubu na 170 °C. Dva plechy vyložte pečicím papírem.

5/ Zrelaxovaný bochánek těsta rozdělte na poloviny. Jednu vraťte zpět do chladu a druhou položte na lehce pomoučněný vál nebo silikonovou podložku.

6/ Z těsta vyválejte souměrné hady o průměru asi 2 cm. Rozkrájejte je na malé kousky a v rukou z nich zformujte kuličky. Každá z nich by měla mít opět asi 2 cm v průměru, a hlavně by všechny měly být stejně velké, aby se rovnoměrně propékaly. Následně je přeneste na plech a lehce je prstem zploštěte. Vařečkou se širší rukojetí vytlačte důlek uprostřed každého očka.

7/ Krátce prošlehejte žloutek, který vám zbyl na zdobení. Výtvory jím rovnoměrně potřete. Rybízovou marmeládu promíchejte lžičkou a přeneste do malého cukrářského sáčku. Můžete jej nahradit i dostatečně pevným svačinovým sáčkem. Následně do každého očka kápněte trochu marmelády tak, aby nepřetékala ven. Jinak by při pečení mohla z očka utéct pryč.

8/ Připravená očka pečte v předehřáté troubě asi 8–12 minut. Podle zlatavé barvičky poznáte, že jsou správně propečená. Pokud si přesto nejste jistí, jedno očko vyndejte na prkénko a zkuste okoštovat. Ale opatrně, ať si nepopálíte jazyk o marmeládu. Očka vydrží i několik týdnů, stejně jako jiné neplněné druhy vánočního cukroví. Tedy pokud je rodině budete přiměřeně dávkovat a neprozradíte svou tajnou skrýš.

 

 

Recept pochází z knihy Sladké bary – 50 snadných receptů, díky kterým se blýsknete, vydalo nakladatelství Smart Press

Foto: David Turecký